acf
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ak24/websites/wp_7/wp-includes/functions.php on line 6121rakowiecka37
zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init
lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /home/ak24/websites/wp_7/wp-includes/functions.php on line 6121Pokaz filmu dokumentalnego „W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego – dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK”
We wtorek 16 lipca o godzinie 18:00 w ramach projektu „Stopklatka Historii” zapraszamy na dyskusję i pokaz filmu dokumentalnego „…W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego – dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK” w reż. Bartłomieja Grzegorczyka.
Bohater dokumentu Edmund Malinowski, w czasie II wojny światowej podjął pracę wychowawcy i nauczyciela w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych na pl. Trzech Krzyży w Warszawie, a jednocześnie uczestniczył w konspiracji. Był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), a potem do Armii Krajowej (AK). W swoim mieszkaniu na terenie Instytutu prowadził szkolenia wojskowe osób głuchoniemych.
Po wybuchu Powstania Warszawskiego stworzył pluton głuchoniemych, w którym służyło 30 żołnierzy z niepełnosprawnością. Oddział wspierał powstańców, angażując się w różnorodne zadania. Prowadził prace saperskie, sanitarne i zaopatrzeniowe. Pełnił służbę wartowniczą i działał w ścisłej kooperacji z osobami słyszącymi. Choć Powstanie upadło, to nikt z członków tego pododdziału nie stracił życia. Sam Malinowski z częścią żołnierzy trafił do niemieckiej niewoli. Reszta uratowała się udając cywilów.
Przed projekcją zapraszamy na dyskusję z reżyserem – Panem Bartłomiejem Grzegorczykiem., która poprowadzi Lidia Ujazdowska (z Działu Edukacji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL).
Projekcja i dyskusja odbędą się w świetlicy Muzeum.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapraszamy !